Scroll Top

 

Dlaczego warto pływać już od 4 miesiąca życia?

To proste! Dla ogromnej radości, która widoczna jest na twarzy dziecka podczas wizyty na basenie. A także dla podtrzymania jego zdolności nabytych podczas życia płodowego (wstrzymywanie oddechu, kopanie). To tylko część zalet wynikających z pływania niemowląt, wśród nich można przytoczyć również te dotyczące samego rozwoju dziecka:   

  • kontakt z rówieśnikami i innymi rodzicami wspiera rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny 
  • zmiany pozycji ciała w wodzie oraz pokonywany opór wzmacniają mięśnie posturalne wspomagając rozwój świadomości i czucia ciała
  • wzmacniamy wszystkie układy w organizmie, układ krążenia, oddechowy, układ mięśniowy, odpornościowy i termoregulację
  • dzięki zabawie w wodzie poprawia się również percepcja dziecka oraz zdolności manualne

Pływanie niemowląt od czwartego miesiąca życia polega głównie na swobodnym poruszaniu się w wodzie, któremu towarzyszy zabawa z rodzicem i innymi dziećmi. Zanurzone w wodzie ciało przywołuje wspomnienie z okresu życia płodowego, w którym nie tak dawno przebywało. Środowisko wodne wywołuje również w maluchu poczucie bezpieczeństwa i ochrony, a także wywiera pozytywny wpływ na małą i dużą motorykę oraz na jego ogólny rozwój.  Zajęcia dla niemowląt mogą ułatwić dziecku w późniejszym okresie jego życia szybkie zdobycie nowych umiejętności podczas nauki samodzielnego pływania, ponieważ maksymalnie skracamy czas potrzebny na zaadoptowanie  dziecka do środowiska wodnego w zakresie twarzy i układu oddechowego. 

Wyjście z dzieckiem na basen na zajęcia z nauki pływania niemowląt może być wspaniałą przygodą, czasem zabawy zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. To cudowne wspólne chwile i oderwanie od codziennej monotonii. Małe dziecko potrzebuje uwagi, skupienia, cierpliwości do ciągłego powtarzania tych samych czynności (przewijanie, karmienie, usypianie, itd.) Dlatego ten czas poza domem dla mamy to chwila relaksu, okazja do nawiązania nowych znajomości, przyjaźni, wymiana doświadczeń. Dla taty to dodatkowe wspólne chwile sam na sam. 

Dodatkowo bardzo ważnym aspektem, który kształtujemy, jako rodzice, zabierając dziecko na basen od najmłodszych lat życia, jest budowanie przyzwyczajenia do aktywności fizycznej, tak ważnej w tej komputerowej rzeczywistości XXI wieku. 

Swim Test