Scroll Top
P1430960

 

Dlaczego warto pływać – 7 korzyści dla zdrowia. 

Pływanie to nie tylko dyscyplina olimpijska, a ważna życiowa umiejętność, dzięki której nie tylko poprawisz siłę i wytrzymałość, a posiądziesz wiedzę jak poruszać się w wodzie, zdobywasz umiejętności, które otwierają Ci możliwości we wszystkich dyscyplinach związanych z wodą. Czy nie cudownie byłoby na egzotycznych wakacjach popływać w morzu bez obawy przed falami lub pozwolić dzieciom na beztroską zabawę przy hotelowym basenie oczywiście przy naszej kontroli? Dodatkowo sport ten nie obciąża stawów, a zaangażowane do pracy jest całe ciało! Pływanie niesie za sobą również wiele korzyści zdrowotnych: poprawia odporność, wzmacnia układ krążenia i oddechowy, odciąża kręgosłup, redukuję stres i daje ogrom radości. Należy również do tej samej grupy aktywności fizycznej co jazda na rowerze czy bieganie – jest treningiem aerobowym. Oznacza to, że podczas pływania mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu tak potrzebnego do spalania zapasów energii zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Dlatego taki rodzaj sportu jest najskuteczniejszą metodą walki z nadwagą.   

Zalety pływania w pigułce: 

  1. Wspomaga układ oddechowy – dzięki pływaniu szczególnie takim gdzie wydech następuje do wody poprawiamy funkcjonowanie układu oddechowego.. Oddychanie w środowisku wodnym  usprawnia mięśnie oddechowe, międzyżebrowe wewnętrzne i zewnętrzne oraz przeponę gdyż większy opór i nacisk wody wymagają wykonania większej pracy – aktywny wydech. W pływaniu koordynujemy pracę kończyn górnych i oddychania tak aby było najbardziej efektywne dzięki czemu temu układ oddechowy usprawnia się jeszcze bardziej. Efekty można zaobserwować już po kilku wizytach na pływalni, dlatego zajęcia z pływania są szczególnie polecane osobom, które przebyły COVID -19 twz. ozdrowieńcy.
  2. Dobrze wpływa na układ kostno-stawowy – zanurzone w wodzie ciało najczęściej się unosi a więc wykonywane w niej ruchy/ćwiczenia nie obciążają stawów. Dlatego też pływanie polecane jest osobom borykającym się z problemami kostno-stawowymi lub osobom po przebytej kontuzji, a także z nadwagą. 
  3. Pomaga zgubić zbędne kilogramy – trening w wodzie ze względu na swój aerobowy charakter zużywa zgromadzone w tkance tłuszczowej zapasy energii, a tym samym pozbywa się nadmiaru kilogramów i wysmukla sylwetkę. 
  4. Poprawia strukturę mięśni oraz pozytywnie wpływa na kondycję i wytrzymałość – pływanie angażuję duże grupy mięśni, dlatego pracujemy całym ciałem, a nie tylko wybraną partią jak w przypadku ćwiczeń wykonywanych na lądzie. Jednocześnie nasze ciało staje się lżejsze, mięśnie rozciągają się wykorzystując swój potencjał. W konsekwencji z każdą kolejną wizytą na basenie jesteśmy w stanie pokonać dłuższy dystans. 
  5. Koryguje wady postawy – ból pleców bardzo często wynika z siedzącego trybu życia bądź pewnych nieprawidłowości w postawie ciała.  Pływanie zmniejsza nacisk na kręgosłup i doskonale wzmacnia mięśnie posturalne, które odpowiadają za podtrzymywanie całego ciała. Dlatego pływanie polecane jest jako forma rehabilitacji po przebytych urazach i wadach postawy ciała.  
  6. Poprawia gibkość – w wodzie mamy możliwość wykonania większego zakresu  ruchów  przy zmniejszonym ryzyku doznania kontuzji. Pływanie wymaga wykonania ruchów o szerokim zakresie, co pomaga w utrzymaniu elastyczności więzadeł i stawów. Ramiona wykonują pełne krążenia, stawy biodrowe są aktywizowane we wszystkich osiach,  głowa wraz z kręgosłupem szyjnym odpowiedzialne są za serię skrętów w lekkim odciążeniu.
  7. Pomaga zredukować stres – pływanie podobnie jak inne aktywności fizyczne powoduje powstawanie w organizmie endorfin czyli hormonów szczęścia. Dodatkowo rytmiczne oddychanie oraz delikatny masaż poruszającej się wody sprzyja rozluźnieniu. 
Swim Test